SI ME SHFLETU FAQE INTERNET ME DRITARE PRIVATE

dritare private

Dritarja private është një funksion i përfshirë në të gjitha shfletuesit kryesorë të uebit që ju lejon të shfletoni internetin pa lënë gjurmë në kompjuterin ose pajisjen tuaj . Kjo do të thotë që adresat e faqeve të vizituara nuk shfaqen në histori dhe informacione të tilla si cookies, sugjerimet për kërkimet.

Sidoqoftë , shfletimi privat nuk është anonim, në kuptimin që nuk mbulon ose maskon adresën IP të kompjuterit që përdoret në internet dhe nuk fsheh nga faqet që vizitojnë informacione të tilla si burimi, sistemi operativ i përdorur, shfletuesi dhe gjëra të tjera.

Dritarja private mund të përdoret :

Kur kërkoni diçka në internet dhe nuk dëshironi të meten gjurmë për atë kërkim , mund të jetë një kërkim për një dhuratë ose surprizë , ose një kërkim personal ….

Nëse keni nevojë të kontrolloni Facebook, postë email ose faqe të tjera në kompjuterin e një shoku.

Ose kur një mik na kërkon të përdori kompjuterin tonë për të parë gjërat e tija, ia vlen të përdorë dritare private në këtë mënyrë të gjitha fjalëkalimet dhe pasword që shkruhen nuk do ruhen në paisjen tonë

Mund të aktivizohet në Google Chrome edhe nga celularët, iOS dhe Android. Për të aktivizuar një dritare private në Android ose iOS, kliko shfletuesin duke prekur ikonën e saj, shtypni butonin Menu që ndodhet në të djathtën e sipërme (ikona me tre pika ose tre rreshta horizontale ) dhe zgjidhni artikullin dritare private siç në foto poshtë.

dritare private

Pasi të keni klikuar do të hapet një faqe e re interneti siç poshtë.

Dritare private

Dritare private Chrome

Nëse e përdorni Google Chrome dhe dëshironi të aktivizoni modalitetin e tij të fshehtë, të gjithë ju duhet të bëni është të klikoni në butonin Menu (ikona me tre vija horizontale të vendosura në krye të djathtë) dhe zgjidhni artikullin Dritare e re e fshehtë nga menyja që hapet.

Dritare Private në Safari Mac

Në aplikacionin Safari në Mac, kliko Skedari/File > Dritarja e re private ka një fushë të errët kërkimi me tekst të bardhë.

Për të çaktivizuar shfletimin në dritare private , mjafton të mbyllni dritaren dhe pastaj mund të rifilloni shfletimin e faqeve siç keni bërë gjithmonë duke hapur Chrome siç më parë ose duke hapur një të re.

Dritare private iPhone

Për të hapur një dritare private në Safari shtypni ikonën me dy fletë blu dhe zgjidhni artikullin Privat që ndodhet në pjesën e poshtme të majtë të faqes që shfaqet siç në foto poshtë.

Share

You may also like...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *